Rozdział 7: Mobilizacja następnego pokolenia

Kościół widzi młodych — więcej: Kościół w sposób szczególny widzi siebie samego w młodych.

— BŁOGOSŁAWIONY JAN PAWEŁ II

Jednym z głównych powodów, dla których młode rodziny nie decydują się na udział w cotygodniowej mszy są ich dzieci. Przyprowadzanie uczących się chodzić dzieci na mszę może być przytłaczającym i żenującym doświadczeniem, nie wspominając o pełnych oburzenia spojrzeniach ludzi pobożnych i wypowiadanych przez nich pod nosem komentarzy. Jeśli nie będzie programów dla dzieci, rodzinom trudno będzie przyjść na mszę.

Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego, w którym Lisa, Dyrektor Posługi dla Dzieci, opowiada o szczegółach dotyczących przestrzeni dla dzieci w parafii Narodzenia Pańskiego.

Już wkrótce pojawi się materiał VIDEO w polskiej wersji językowej.

„Chodzi o programy dla dzieci!”

W 7 rozdziale książki Odbudowana ksiądz Michael i Tom mówią o programie weekendowym z perspektywy rodziny i dzieci. Stworzyli następujące programy, które szczegółowo opisane są w książce:

Kidzone: dla dzieci do trzeciego roku życia.

All Stars: dla dzieci w wieku 3–6 lat.

Time Travelers (Liturgia Słowa dla dzieci): dla dzieci w wieku 6–10 lat.

To możliwe: Stwórz program weekendowy dla dzieci

Odpowiadasz za Wydział Nieruchomości z nadwyrężonym budżetem, ograniczoną powierzchnią użytkową i brakiem programów dla dzieci. Bez względu na możliwości lokalowe prawdopodobnie znajdzie się pomieszczenie, które będzie można zaadaptować na pomieszczenie dla dzieci – przynajmniej w niedzielę i chociaż na czas jednej mszy.

  • Określ to miejsce.
  • Wysprzątaj je.
  • Przystosuj do dzieci.
  • Wyposaż.
  • Znajdź personel.

Twoim celem powinno być stworzenie czystej, bezpiecznej i przyjaznej dzieciom przestrzeni. Jeśli będzie kolorowa i atrakcyjna, tym lepiej. Poproś osoby uwielbiające dekorować o pomoc w wymyśleniu takiego planu wystroju, który będzie można łatwo rozłożyć w niedzielę i przechowywać w tygodniu.

Z praktycznego punktu widzenia używane zabawki i książki w dobrym stanie to dobry początek w kwestii zasobów. Tutaj nie powinno być żadnych problemów z datkami. Jeśli chodzi o personel, nie szukaj go pośród mam (daj im spokój). O zajęciu się pomieszczeniem dla dzieci porozmawiaj z osobami, których dzieci są już „na swoim”, i z młodzieżą na etapie szkoły średniej. Oczywiście przedtem należy się upewnić, że wolontariusze mają właściwe uprawnienia, lub zapewnić im konieczne przeszkolenie.

Inwestuj w swoich posługujących i z wyprzedzeniem rezerwuj dla nich czas na spotkanie przy kawie chociaż raz w miesiącu, żeby omówić pomysły na program waszego nowego pomieszczenia dla dzieci, który może zawierać muzykę uwielbieniową, filmy, ciekawe zabawy i dynamiki. Również w Internecie można znaleźć wiele świetnych darmowych zabaw animacyjnych! Niektóre z naszych ulubionych pomysłów wyłoniły się dzięki poszukiwaniom w Google.

Powiedz ludziom przed mszą o pomieszczeniu dla dzieci i jak mogą z niego korzystać. Upewnij się, że będzie im łatwo tam trafić.

„Chodzi o programy dla młodzieży!”

Jak stworzyć programy na wysokim poziomie dla młodzieży?

Pozwól Chrisowi samemu się przedstawić i opowiedzieć o tym, czego się nauczył, stwarzając i prowadząc świetne duszpasterstwo młodzieży.

Już wkrótce pojawi się materiał VIDEO w polskiej wersji językowej.

Zajrzyj na blog Chrisa “Marathon Youth Ministry,” na stronie christopherwesley.org.

To możliwe: Jak wystartować z programem dla młodzieży ze szkół średnich

Jesteś proboszczem lub głównym odpowiedzialnym za duszpasterstwo i nie masz posługi dla młodzieży wykraczającej poza program dla bierzmowanych. Zacznij rozmawiać z trzecioklasistami o ich zaangażowaniu w następnym roku, a na wiosnę zaplanuj coś specjalnie dla nich po to, aby przedłożyć im pomysł posługi dla uczniów szkół średnich.

Zwróć uwagę na młodzież, która już chodzi na msze. Zaproponuj im pełnienie niektórych funkcji podczas mszy: witanie przy drzwiach, posługę lektora, ministranta czy zbieranie tacy. Jeśli potrafią grać na instrumentach, może będą mogli pomóc raz na jakiś czas, ale należy uważać, żeby nie wpędzić ich w niewłaściwą kulturę posługi.

Poszukaj znanej ci osoby, która ma podejście do młodzieży i potrafi znaleźć z młodymi wspólny język. Zaproś tę osobę do służby w wolontariacie w roli głównego animatora i do pomocy dla posługujących nastolatków. Pozwól twojemu nowemu głównemu animatorowi czytać ogłoszenia po komunii lub przed mszą. Niech ludzie w parafii kojarzą posługę dla młodzieży z konkretną osobą. Nade wszystko upewnij się, że to ktoś, w kogo można zainwestować czas i energię, szczególnie jeśli to ktoś młody. Najważniejsze, co możesz dać jakiemukolwiek głównemu animatorowi, to twoja uwaga, wsparcie i miłość.