Rozdział 6: “Chodzi o weekend, głupcze!”

Pośród różnych form działalności parafii „żadna nie ma tak żywotnego znaczenia i tak silnego wpływu formacyjnego na wspólnotę, jak niedzielna celebracja dnia Pańskiego połączona z Eucharystią”.

— BŁOGOSŁAWIONY JAN PAWEŁ II

Jak odbudować parafię? Od czego zacząć? Ksiądz White, Tom Corcoran wraz z parafią Narodzenia Pańskiego zaczęli od programu weekendowego. Obecnie polegają na maksymie pastora Eda Younga: „Chodzi o weekend, głupcze!”, która jest adaptacją znanego hasła Jamesa Carville’a z wyborów w 1992 roku: „Chodzi o gospodarkę, głupcze!”

Obejrzyj poniższy materiał filmowy, w którym Barry, Dyrektor Programu Weekendowego, oraz Kristin, Dyrektor od Spraw Komunikacji opowiadają o tym, co robią w weekend i jak to wszystko łączą:

Skupiając się na każdym aspekcie z osobna, Barry i Kristin konsekwentnie zreorganizowali program weekendowy, zaczynając od muzyki i posługujących.

„Chodzi o muzykę!”

„Mieliśmy oprawę muzyczną, ale tym, czego potrzebowaliśmy, była oprawa uwielbieniowa. (Odbudowana, s. 119-133)

Poniższe pytania do dyskusji/refleksji pomogą ci w ocenie waszej oprawy uwielbieniowej:

 1. Czy nasza oprawa jest muzyczna czy uwielbieniowa?
 2. Jaki styl muzyczny jest najbardziej atrakcyjny i ujmujący dla naszego Tima z Timonium? Co sprawdza się w naszym społeczeństwie?
 3. Czy nasza muzyka zależy od osobistych preferencji proboszcza, dyrektora muzycznego, wiernych w ławkach, czy większości parafian? CZY w naszej muzyce chodzi o przyciągnięcie zagubionych i o wzrost uczniów Jezusa poprzez modlitwę?
 4. Czy z tygodnia na tydzień wystarczająco często powtarzamy pieśni, aby nasi parafianie mogli się ich nauczyć i aktywnie włączać się w modlitwę?
 5. Czy nasza muzyka odpowiada liturgii?
 6. W jakim stopniu ludzie przyłączają się do śpiewu z oprawą w skali od 1 do 10?

To możliwe: Tworzenie oprawy uwielbieniowej

W dążeniu do sprostania potrzebom nie chodzi o talent, łut szczęścia, ani nawet o pieniądze. Chodzi o konsekwentne przestrzeganie kilku zasad:

 • Pozyskaj możliwie najlepszych muzyków (wynajętych lub wolontariuszy) i korzystaj z nich; zdobądź się na trudny krok i podziękuj tym, którzy ograniczają rozwój oprawy muzycznej albo wręcz zaniżają jej poziom. Stań oko w oko z trudną rzeczywistością i nie unikaj konfliktu, aby zapewnić rozwój oprawie.
 • Kształtuj rozwój muzyki i muzyków w aspekcie modlitwy. Pość za nich.
 • Bez względu na styl muzyczny dąż do tego, aby oprawa muzyczna w twojej parafii była uwielbieniem, a muzycy prowadzącymi uwielbienie.
 • Rozważnie dobieraj muzykę, mając na uwadze liturgię, ale również ludzi zagubionych. Rozmawiaj o tym z muzykami. Nie chodzi o to, co tobie się podoba ani czego oni chcą; chodzi o zagubionych.
 • Nie bójcie się powtarzać pieśni z tygodnia na tydzień. Z miłością zachęcaj wiernych do włączania się w śpiew i śpiewaj z nimi.

„Chodzi o posługujących!”

Reorganizując program weekendowy parafia Narodzenia Pańskiego nie tylko wyszła poza ramy zakrystianów-wolontariuszy witających gości. Wprowadzone zostały grupy posługi, w których wolontariusze służą podczas weekendów. Pełna lista Grup Posługi znajduje się na stronie parafii Narodzenia Pańskiego.

Oto podsumowanie głównych „zespołów” posługujących członków wspólnoty parafialnej, które szerzej opisane są w książce Odbudowana:

Grupa Parkingowa – należący do niej ludzie kierują ruchem, oferują dodatkową pomoc i zapewniają optymalne wykorzystanie parkingu. Co ważniejsze, posługa na parkingu polega na stworzeniu serdecznej i uroczystej atmosfery, która dla ludzi wchodzących na teren naszego kampusu będzie komunikatem: „Czekamy na ciebie. Cieszymy się, że tu jesteś”.

Grupa Porządkowa – zadaniem tej grupy jest przywitanie każdej osoby, która wchodzi przez którekolwiek z naszych drzwi, demonstrując przekonująco naszą radość z ich obecności.

Grupa Informacyjna. Stacjonująca przy wejściu i wyposażona w biurko i laptop, zajmuje się, jak można łatwo odgadnąć, udzielaniem informacji. Osoby posługujące w tej grupie udzielają gościom informacji dotyczących nabożeństw i wydarzeń w parafii oraz służą pomocą jej członkom w zapisach na kolejne etapy formacji.

Grupa Cateringowa – obsługuje kawiarenkę. Zajmują się sprzedawaniem kawy, herbaty, soków i wody w butelkach przez cały weekend, rogalików i pączków do południa w niedzielę, a po południu drobnych przekąsek, kanapek i pizzy.

Grupa Operacyjna – zbiera się i dzieli obowiązkami pod kątem programów i nabożeństw. Myją okna, odkurzają dywany i dbają o to, żeby wszędzie było czysto podczas weekendu.

Zespół Techniczny – zajmują się kwestią podstawową: tym, co się słyszy, i tym, co się widzi. Do technicznych należą zarówno operatorzy kamer, jak i ludzie „siedzący za stołem”, odpowiedzialni za składanie dźwięku i obrazu w jedną całość.

To możliwe: Witanie nowych członków

Zacznij gromadzić w jednym miejscu (w segregatorze, w laptopie lub na stronie internetowej parafii) informacje potrzebne dla parafian: jak można się zarejestrować, jak zdobyć koperty, zgłosić się na rekolekcje, do posługi… wszystko w jednym miejscu.

Znajdź takie trzy lub cztery osoby, jakich chciałbyś mieć w parafii więcej: przyjaźnie i pozytywnie nastawionych ludzi, którzy mieliby ciebie reprezentować; zaproś ich do twojej Grupy Informacyjnej. Oto jak powinieneś to zrobić: powiedz im, że w zasadzie mogą zostawić wszystkie inne dotychczasowe obowiązki w parafii, i obiecaj, że nie poprosisz ich o zrobienie czegokolwiek innego tak długo, jak długo będą zaangażowani w tę posługę. Zainwestuj w nich z góry tyle, ile potrzeba, żeby umożliwić im sukces. Spotykaj się z nimi regularnie i dopilnuj, żeby wiedzieli o wszystkim, co się dzieje w parafii.

Wyznacz miejsce w krużganku kościoła, niedaleko wejścia głównego lub w jakimś dobrze dostępnym punkcie. Postaw tam stół. Postaraj się o ładny stół albo o ładny obrus. Nie zagracaj go, postaw na nim tylko kilka niezbędnych rzeczy (jak na przykład biuletyn parafialny). Pozostałe potrzebne przedmioty postaw pod stołem. Ustaw znak mówiący ludziom o przeznaczeniu tego miejsca.

Uwaga: Żadnych krzeseł – posługujący muszą stać.

Nota bene: Nic tam nie sprzedawajcie i nie wykorzystujcie go do zbiórek pieniędzy.

Stwórzcie grafik dla grupy, mając na uwadze to, żeby nikt nie posługiwał sam. Ważne jest, żeby zdawali sobie sprawę, że nie mają służyć za wodopój dla innych posługujących. Mają być pierwszą linia frontu ewangelizacji i naśladowania Jezusa.

To możliwe: Oceń swoją infrastrukturę

Zachęcamy cię do spojrzenia na swoje miejsce okiem gości odwiedzających je po raz pierwszy. Czy panuje w nim porządek, czy jest schludne i – co najważniejsze – czyste? To, jak wygląda twoje miejsce, powie twoim gościom o tobie więcej niż twoje słowa z ambony. To, czy twój kościół jest piękny, nie ma dla odwiedzających go najmniejszego znaczenia, jednak to, czy jest czysty, ma znaczenie decydujące.