Dla posługujących muzycznie

Katolicka posługa muzyczna: od muzyki do uwielbienia

Jednym z powodów, dla których wielu katolików odeszło z Kościoła i przyłączyło się do innych wspólnot chrześcijańskich jest muzyka podczas niedzielnej liturgii. W książce Odbudowana ks. Michael, Tom oraz pracownicy parafii Narodzenie Pańskiego ukazują jak wypróbowywali różne sposoby podejścia do posługi muzycznej, przyjmując ostatecznie zasadę:

Oprawa muzyczna powinna być oprawą uwielbieniową!

Zresztą i tak nie chodzi o stworzenie oprawy muzycznej. Chodzi o to, żeby wyciągnąć wiernych z postawy muzycznych konsumentów, których muzyka albo zachwyca i dodaje im otuchy, albo ich nudzi i im przeszkadza – i pomóc im wejść w postawę modlitwy uwielbienia. Jednocześnie chodzi o zapewnienie muzykom wzrostu z mentalności koncertowej do prowadzenia uwielbienia. Ostatecznie chodzi przecież o uwielbienie przez muzykę.

Odbudowana, s. 126

Jak możesz przekształcić swoją  oprawę muzyczną w katolicką  oprawę uwielbieniową podczas niedzielnej liturgii w swojej parafii?

W dążeniu do sprostania potrzebom nie chodzi o talent, łut szczęścia, ani nawet o pieniądze. Chodzi o konsekwentne przestrzeganie kilku zasad:

  • Pozyskaj możliwie najlepszych muzyków (wynajętych lub wolontariuszy) i korzystaj z nich; zdobądź się na trudny krok i podziękuj tym, którzy ograniczają rozwój oprawy muzycznej albo wręcz zaniżają jej poziom. Stań oko w oko z trudną rzeczywistością i nie unikaj konfliktu, aby zapewnić rozwój oprawie.
  • Kształtuj rozwój muzyki i muzyków w aspekcie modlitwy. Pość za nich.
  • Bez względu na styl muzyczny dąż do tego, aby oprawa muzyczna w twojej parafii była uwielbieniem, a muzycy prowadzącymi uwielbienie.
  • Rozważnie dobieraj muzykę, mając na uwadze liturgię, ale również ludzi zagubionych. Rozmawiaj o tym z muzykami. Nie chodzi o to, co tobie się podoba ani czego oni chcą; chodzi o zagubionych.
  • Nie bójcie się powtarzać pieśni z tygodnia na tydzień. Z miłością zachęcaj wiernych do włączania się w śpiew i śpiewaj z nimi.

Więcej informacji, pomysłów i wskazówek na temat tworzenia niesamowitego programu weekendowego znajdziesz w 6 rozdziale książki Odbudowana.