Dla posługujących dzieciom

W odróżnieniu od innych programów parafialnych dla dzieci, w programie stosowanym w parafii Narodzenia Pańskiego główny nacisk jest kładziony na weekend. W 7 rozdziale książki Odbudowana  ks. Michael i Tom  piszą o programie weekendowym (któremu szczególnie poświęcony jest rozdział 6) z perspektywy rodzin i dzieci. Stworzyli następujące programy dla dzieci, które szerzej opisane są w książce:

Kidzone: dzieci do wieku lat 3.

All Stars: dzieci w wieku 3–6 lat.

Time Travelers (Liturgia Słowa dla dzieci): dzieci w wieku 6–10 lat.

Ascent (Droga na szczyt) : dzieci w wieku 10–11 lat.

Resurrection (Zmartwychwstanie): dzieci w wieku 12–13 lat.

Uprising (Powstanie): program prowadzony w ramach posługi dla młodzieży  – wiek 14–18 lat.

Posługa dla dzieci w parafii Narodzenia Pańskiego

O programach prowadzonych w ramach posługi dla dzieci możesz dowiedzieć się więcej na stronie ChurchNativity.tv (USA):

 

Tworzenie programu weekendowego dla dzieci

Odpowiadasz za Wydział Nieruchomości z nadwyrężonym budżetem, ograniczoną powierzchnią użytkową i brakiem programów dla dzieci. Bez względu na możliwości lokalowe prawdopodobnie znajdzie się pomieszczenie, które będzie można zaadaptować na pomieszczenie dla dzieci – przynajmniej w niedzielę i chociaż na czas jednej mszy.

  • Określ to miejsce.
  • Wysprzątaj je.
  • Przystosuj do dzieci.
  • Wyposaż.
  • Znajdź personel.

Twoim celem powinno być stworzenie czystej, bezpiecznej i przyjaznej dzieciom przestrzeni. Jeśli będzie kolorowa i atrakcyjna, tym lepiej. Poproś osoby uwielbiające dekorować o pomoc w wymyśleniu takiego planu wystroju, który będzie można łatwo rozłożyć w niedzielę i przechowywać w tygodniu.

Z praktycznego punktu widzenia używane zabawki i książki w dobrym stanie to dobry początek w kwestii zasobów. Tutaj nie powinno być żadnych problemów z datkami. Jeśli chodzi o personel, nie szukaj go pośród mam (daj im spokój). O zajęciu się pomieszczeniem dla dzieci porozmawiaj z osobami, których dzieci są już „na swoim”, i z młodzieżą na etapie szkoły średniej. Oczywiście przedtem należy się upewnić, że wolontariusze mają właściwe uprawnienia, lub zapewnić im konieczne przeszkolenie.

Inwestuj w swoich posługujących i z wyprzedzeniem rezerwuj dla nich czas na spotkanie przy kawie chociaż raz w miesiącu, żeby omówić pomysły na program waszego nowego pomieszczenia dla dzieci, który może zawierać muzykę uwielbieniową, filmy, ciekawe zabawy i dynamiki. Również w Internecie można znaleźć wiele świetnych darmowych zabaw animacyjnych! Niektóre z naszych ulubionych pomysłów wyłoniły się dzięki poszukiwaniom w Google.

Powiedz ludziom przed mszą o pomieszczeniu dla dzieci i jak mogą z niego korzystać. Upewnij się, że będzie im łatwo tam trafić.